انواع واحد های درمانی و بیمارستان های آلمان

 

داروخانه ها در آلمان

در آلمان داروخانه ها یا به مراکز درمانی و بیمارستان ها خدمات ارائه مینمایند و یا مستقیما به مردم ارائه خدمت میکنند. در آلمان 48892 نفر داروساز فعال هستند و 21976 داروخانه فعال هستند.

در رشته های داروسازی افراد باید چهار سال تحصیل کنند و سپس یک سال دوره عملی در داروخانه بگذرانند. پس از آن جهت اخذ مدرک باید در آزمون سراسری شرکت کنند و موفق به اتمام تحصیل شوند.

 

بیمارستان ها در آلمان

طبق آمار سال 2011 آلمان حدود 2100 بیمارستان دارد که جمعا دارای 500000 تخت بیمار میباشد. از این تعداد  1200 بیمارستان دارای تخت کمتر از 200 می باشند و تنها 88 بیمارستان دارای بیش از 800 تخت هستند. تمام بیمارستان ها بیمه تامین اجتماعی (و بیمه های خصوصی) قبول میکنند و تقریبا همه آنها ( بجز بیمارستان های نظامی) به عموم مردم خدمات ارائه می نمایند.

بیمارستان های غیر نظامی معمولا توسط شهرداری ها و یا دانشگاه ها اداره می شوند. بیمارستان های نظامی عموما توسط دولت فدرال اداره می شوند. بعضی بیمارستان ها نیز توسط کلیسا و انجمن های خیریه اداره می شوند.

 

مطب ها در آلمان

در المان پزشکان و دندان پزشکان دارای مطب دارای بیمه خود اشتغال هستند. پزشک دارای مطب چه پزشک عمومی باشد و چه پزشک تخصص به دو صورت خصوصی و یا بر اساس قرارداد با بیمه میتواند کسب درآمد داشته باشد. مطب خصوصی تنها با بیمه های خصوصی قرارداد دارد و یا بیمار مستقیم پرداخت میکند اما پزشکی که از انجمن مربوطه مجوز همکاری با بیمه تامین اجتماعی داشته باشد هم میتواند با بیمه کار کند و هم مستقیم درآمد داشته باشد.

در آلمان مراجعه به مطب چشم پزشک، متخصص زنان و زایمان، مراکز مامایی، دندان پزشک و کودکان نیاز به تاییدیه پزشک عمومی ندارد. این مراکز غالبا بیمه تامین اجتماعی قبول نمیکنند و درآمد زایی خوبی دارند.

 

کلینیک ها و درمانگاه ها

تعدادی از این درمانگاه ها . کلینیک ها نیز مانند بیمارستانها توسط دولت و استان اداره می شوند اما اکثر مراکز درمانگاه ها توسط بخش خصوصی اداره میشوند. طبق آمار از 1240 مرکز درمانی 56 درصد بصورت خصوصی اداره میشوند، 26 درصد توسط مراکز خیریه و کلیسا ها و تنها 18 درصد را دولت و استانها اداره میکنند. این مراکز مسئول درآمد زایی خود هستند و دولت به آنها کمک مالی نمیکند. به دلیل رنج سنی بالای مردم در آلمان، این کلینیک ها درآمد زایی خوبی دارند و با افزایش سن جمعیت آلمان در آینده درآمد زایی آنها بیشتر هم خواهد شد. به دلیل کمبود تخت در بیمارستان ها معمولا بیمارستان ها بیماران را سریع مرخص میکنند و لذا یکی از عملکرد اصلی کلینیک ها نگهداری از بیماران پس از عمل میباشد.

 

مجتمع های در مانی (MVZ)

مجتمع های درمانی معمولا توسط سرمایه گذار مستقیم یا با سرمایه گذاری گروهی پزشک و دندانپزشک تاسیس می شوند و متعاقبا زیر نظر یک پزشک و یا هیات مدیره اداره میشوند تا مستقیما پذیرای بیماران باشند. برخی پزشکان در بیمارستان ها نیز مجتمع های درمانی تاسیس کرده اند به طوریکه پزشک خانواده بیمار را مستقیم به مجتمع درمانی که زیر نظر خود آن پزشک اداره میشود میفرستد. مزیت تاسیس مجتمع درمانی به جای تاسیس مطب آن است که دو یا چند پزشک میتوانند در تاسیس آن شراکت کنند و درآمد زایی بهتری از مطب داشته باشند.

 

شرکت های مستقل خدمات پرستاری در آلمان

در آلمان افزایش سطح انتظارات از زندگی و میزان بالای ساعت کار خانم ها باعث کاهش تمایل به داشتن فرزند و زاد و ولد شده است. و در نتیجه جمعیت آلمان دارای سن بالایی است. از سوی دیگر افزایش مهاجرت به آلمان جمعیت کشور را بالا برده و دولت آلمان نیاز به تامین تخت بیمارستان و کادر درمانی جهت ثابت نگه داشتن استاندارد های بخش درمان است.

بنابراین این کشور نیاز بالایی به پرستار و کادر درمانی بخصوص در بخش های بی هوشی، زنان و مامایی، بخش کودکان، پیراپزشکی، نگه داری افراد با ناتوانی های مختلف جسمی، حرکتی، ذهنی دارد.  از طرف دیگر، افراد تمایل بالایی به زندگی مستقل و راحت دارند و لذا با وجود اینکه در نزدیکی خانواده خود زندگی میکنند در دوران بارداری، و یا برای نگهداری کودک و یا افراد مسن با شرکت های پرستاری قرارداد می بندند.

از اینرو، وزارت بهداشت آلمان تاکید زیادی برای افزایش خانه های سلامت و شرکت های پرستاری دارد تا افراد بتوانند در داخل خانه های خود به زندگی سالمی دست یابند. شرکت های خدمات پرستاری و درمانی معمولا در زمینه های درمان دردهای فیزیکی و فیزیوتراپی، تعلیم پرستاری به افراد مسن، گفتار درمانی، کارتراپی، روانشناسی، کودکان، زنان و مامایی فعال هستند و استخدام دارند.

 

پزشکان عمومی در آلمان

پزشکان عمومی در مراکز درمانی و بیمارستان ها معمولا اولین نقطه مراجعه بیماران هستند و تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قرار دارند. بیمار برای مراجعه به پزشکان متخصص تحت پوشش بیمه باید تاییدیه ابتدایی پزشک عمومی را کسب نماید. پزشک عمومی پس از معاینه اولیه بیماررا برای عکس یا آزمایش به بیمارستان، یا به پزشک متخصص یا به فیزیوتراپ می فرستد. مراجعه به چشم پزشک، متخصص زنان و زایمان، مراکز مامایی، دندان پزشک و کودکان نیاز به تاییدیه پزشک عمومی ندارد. این مراکز غالبا بیمه تامین اجتماعی قبول نمیکنند.

 

 اقامت در آلمان، مهاجرت به آلمان، کار در آلمان ،مهاجرت کاری به آلمان، تحصیل در آلمان، زندگی در آلمان

مهاجرت کاری به آلمان تحصیل در آلمان پناهندگی در آلمان شرایط تحصیل در آلمان زندگی در آلمان حقوق پرستاری در آلمان تحصیل در رشته پرستاری در آلمان تحصیل پرستاری در آلمان بهترین کشور برای مهاجرت پرستاران کاریابی در آلمان کار در آلمان برای ایرانیان پناهندگی به آلمان پزشک در المان پزشکی در المان پزشكي در المان استخدام پزشک در المان اعزام پزشک به خارج از کشور اعزام پزشک به خارج اعزام دانشجوی پزشکی به خارج سایت کاریابی اتحادیه اروپا ویزای کار سوئد ویزای کار در اروپا موسسه کاریابی در آمریکا زندگی در آلمان مشکلات زندگی در آلمان زندگی در آلمان چگونه است؟ اقامت در آلمان، مهاجرت به آلمان، کار در آلمان ،مهاجرت کاری به آلمان، تحصیل در آلمان، زندگی در آلمان آیا زندگی در آلمان خوب است تجربه زندگی در آلمان اقامت در آلمان